Wspomnienia z wakacji – zrób dobre pamiątkowe zdjęcia!

9 lip 2022

Wspomnienia z wakacji – zrób dobre pamiątkowe zdjęcia!

Czy wiesz, kiedy powstaje najwięcej zdjęć? Oczywiście w okresie wakacji! Czas wyjazdów z przyjaciółmi lub rodziną sprzyja uchwyceniu chwil na fotografiach. Często po powrocie okazuje się jednak, że dzieci mają w kadrze uciętą głowę, a na grupowym zdjęciu o zachodzie słońca nikogo właściwie nie widać. Nie popełniaj tych błędów co roku! Zanim ruszysz na wymarzony urlop, przeczytaj, co możesz zrobić, aby Twój wakacyjny album oglądało się z przyjemnością.

 

Jak stworzyć wakacyjny album?

Po pierwsze, zastanów się, jaki sprzęt z sobą zabierzesz. Masz aparat cyfrowy, czyli popularną lustrzankę? Jeśli dawno z niej nie korzystałeś, sprawdź, czy ma naładowane baterie i włożoną pustą kartę pamięci. Dodatkowo zapoznaj się z funkcjami menu. Nie musisz ustawiać trybu manualnego, żeby zrobić dobre zdjęcia z wakacji. Nawet gdy posłużysz się trybem automatycznym, Twoje kadry nadal mogą być bardzo udane. Masz możliwość zrobienia zdjęć w ruchu, zbliżenia makro, portretu? Aparat dostosuje ustawienie za Ciebie i zrobi ostre, doświetlone zdjęcie. PRACA NA AUTOMACIE NIE JEST OBCIACHEM sam czasem w jakiś dziwnych warunkach korzystam z tej funkcji .Bardzo często na imprezie wiele się dzieje i do tego sam uczestniczysz w tych wydarzenia wiec nie psuj sobie zabawy i korzystaj z automatu

 

Wiele osób korzysta tylko z aparatów w smartfonach. Jakość obiektywów tych urządzeń z pewnością nie jest wystarczająca dla profesjonalistów, ale w przypadku osób robiących zdjęcia hobbystycznie może zdać egzamin. Nie musisz wpadać w kompleksy, szczególnie jeśli masz telefon wyższej klasy. Zapewniam, że wiele zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych jest robionych właśnie w ten sposób. Mało tego pewnie tego nie wiesz ale wiele zdjęć które widzisz u mnie na fanpage są zrobione właśnie telefonem

 

 

Pamiętaj, że nawet niepozorny aparat w telefonie może dawać sporo możliwości. Koniecznie wejdź w ustawienia i zobacz, czy możesz zmienić poziom jasności, nasycenie barw lub kontrast. To często klucz do tego, aby poprawić fotografię i uzyskać lepszy efekt.

 

Masz już wybrany sprzęt i znasz jego możliwości? Dowiedz się, jak jeszcze możesz poprawić swoje wakacyjne zdjęcia. 

 

Dobre zdjęcie grupowe i solo. Zrób perfekcyjny wakacyjny portret

Tym, co najczęściej uwieczniasz na zdjęciach z urlopu, są ludzie. Z pewnością każdy doświadczył mozolnego ustawiania kolegi czy koleżanki na tle jakiegoś niezapomnianego widoku i sakramentalnego hasła – uśmiech! Zapewniam, że nie trzeba stawiać rodziny na wakacyjnej ściance, żeby mieć pamiątkę z wyjazdu.

 

Spróbuj pobawić się trochę w wakacyjnego reportera, podobnie jak robią to profesjonaliści od fotografii reportażowej. Uchwyć najbliższych w naturalnych sytuacjach. Zobaczysz, że powstaną wtedy bardzo autentyczne, pełne emocji zdjęcia. Nie obawiaj się, że takie kadry będą nieidealne. W tym tkwi ich siła. W końcu nie startujesz w konkursie foto, tylko tworzysz swój wakacyjny album. 

Co zrobić, jeśli jesteś na wyjeździe w większej grupie i chcesz na zdjęciu uwiecznić wszystkich uczestników wyprawy? Nie ulegaj pokusie, aby na siłę uchwycić jednocześnie piękny krajobraz i wiele osób. Dużo lepiej jest skupić się na zaaranżowaniu fajnej sytuacji, w której wszyscy będą uśmiechnięci i przede wszystkim dobrze widoczni na zdjęciu. Nie ma nic gorszego niż tak skadrować ujęcie, że trzeba będzie domyślać się, kto na nim jest.

 

Możesz ustawić towarzystwo tak, aby pokazać całe sylwetki lub zdecydować się na zbliżenie, na którym na pierwszym planie będą twarze. Dobrym pomysłem jest też namówienie grupy na wspólny podskok lub położenie modeli i zrobienie zdjęcia z góry. Eksperymentuj, a z pewnością zyska na tym Twoja zdjęciowa, wakacyjna pamiątka.

 

Fotografia architektury – oddaj szczegóły budowli

Wakacyjne wyjazdy to często okazja do zwiedzania różnych ciekawych miejsc. Gdy podziwiasz imponujący zamek, jesteś na zabytkowej starówce pięknego miasta czy wspinasz się na najwyższy punkt, aby zobaczyć widoki, odruchowo chwytasz za aparat.

 

Aby ujęcie było ciekawe, zastanów się najpierw nad tym, gdzie stoisz i co widzisz. Możesz skupić się na uchwyceniu całości budynku lub zdecydować się na to, aby uwiecznić jedynie detal. Skup się nie tylko na samym obiekcie, ale też na otoczeniu. Czy przypadkiem nie masz przed sobą grupy turystów lub innych przeszkadzających w osiągnięciu dobrego zdjęcia elementów? Lepiej poczekaj chwilę, aż warunki się zmienią.

 

Pobaw się perspektywą. Nie musisz robić zdjęć, tylko i wyłącznie stojąc na wprost. Możesz też postawić aparat na ziemi lub wspiąć się na jakieś podwyższenie. Zwróć uwagę na takie detale jak kolumny, okna. Postaraj się wykorzystać je jako ramę nadającą kompozycji symetrię.

 

Pamiętaj również o tym, aby nie robić zdjęć, gdy masz przed sobą ostro świecące słońce. Ustaw się tak, aby promienie padały z boku. Jeśli masz taką możliwość, poczekaj na tzw. złotą godzinę. To czas tuż przed zachodem słońca, gdy światło jest miękkie i ma charakterystyczną, złocistą barwę. Działa to trochę na zasadzie lamp i blend ustawionych w studio. Zapewniam, że efekt będzie imponujący.

 

Uchwyć wakacyjne momenty: zachody słońca i poranne mgły

Jeśli wybierasz się w góry lub nad morze, to najlepszy moment, aby na zdjęciach z wakacji uchwycić też różne przyrodnicze cuda. Wybierz się na swój pierwszy plener fotograficzny. Pomyśl o warunkach, jakie stwarza natura. Spróbuj uchwycić grę świateł w lesie lub wartki strumyk. Pomocny może okazać się długi czas naświetlania. To on stworzy na zdjęciach charakterystyczny efekt rozmycia.

 

Fotografia krajobrazu nie jest bezmyślnym pstrykaniem kolejnych ujęć. Tutaj również liczy się kompozycja. Zadbaj o to, aby Twoje kadry były symetryczne i przemyślane. Zanim naciśniesz migawkę, upewnij się, jak przebiega linia horyzontu oraz co wybierasz jako element wybijający się na pierwszy plan. Możesz uchwycić majestat gór albo bezkres morza, kontrastując je z jakimś małym elementem. Pokaż niewielką chatkę lub przelatującego ptaka. Kadr będzie wtedy jeszcze ciekawszy.

 

 

Fotograf na wakacjach

Nawet jeśli nie chcesz zostać profesjonalnym fotografem, to nauka robienia dobrych zdjęć w codziennych sytuacjach może Ci się przydać. Minimum wiedzy teoretycznej oraz praktyka pozwolą stworzyć Ci piękny wakacyjny album. Pakuj zatem aparat i ruszaj na urlop!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *