Robisz zdjęcia, ale ciągle coś psuje efekt? Nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, to z pewnością potrafisz na pierwszy rzut oka mniej więcej ocenić, czy zdjęcie można uznać za udane, czy nie do końca wyszło autorowi.
Co najczęściej psuje Ci odbiór kadru? Założę się, że będzie to jeden z trzech filarów fotografii. Zdjęcie może być zbyt ciemne lub przeszkadzają w nim obiekty uwiecznione w ruchu. Problemem również bywa zbyt wyrazisty zarówno pierwszy plan, jak i tło.
Nawet gdy nie potrafisz tego profesjonalnie nazwać, posługujesz się pojęciami dotyczącymi tzw. parametrów ekspozycji. Przybliżę Ci ten temat, aby nie miał już przed Tobą żadnych tajemnic.
Ogarnij swój aparat. Jak ustawić parametry ekspozycji?
Kontrolowanie ekspozycji to sztuka, nad którą głowią się nawet najbardziej znani fotografowie. Jednak jej podstawy możesz dosyć szybko opanować. Efektem będą wyraźne, dobrze doświetlone zdjęcia. Jednak zanim przystąpisz do rozpracowania trybu manualnego w swoim aparacie, potrzebna jest garść teorii.
Parametry ekspozycji to trzy wartości. Należą do nich:
- czas naświetlania;
- ustawienia przysłony;
- czułość ISO.
W skrócie: ekspozycja to nic innego jak ilość światła padającego na matrycę, jaka jest potrzebna do zrobienia prawidłowo naświetlonego zdjęcia. Umiejętność operowania wspomnianymi parametrami w dużym stopniu wpływa na jakość Twoich kadrów. Gdy dołożysz do tego znajomość zasad kompozycji oraz nieco estetycznego wyczucia, masz gotowy przepis na udane zdjęcie.
To właśnie tajniki tej sztuki zgłębiałem, robiąc liczne prace z kategorii fotografii zwierząt. Zapewniam, że nie było łatwo, ale cierpliwość przyniosła efekty. Zobaczysz je na ujęciu zamieszczonym poniżej. Ty też możesz zrobić takie zdjęcie!
Namawiam każdego, abyś przestać się bać trybu manualnego w swoim aparacie. Wiele osób kupuje dobry sprzęt i korzysta tylko z automatycznego menu. W ten sposób też zrobisz poprawne zdjęcia, ale dopiero rozpracowanie poszczególnych ustawień sprawi, że poradzisz sobie w każdych warunkach. W zdjęciach chodzi o to, żeby jak najwierniej oddać szczegóły krajobrazu. Ustawienie parametrów ekspozycji pozwoli Ci uchwycić takie niuanse jak gra świateł, zamglenie pewnych obszarów czy kolorystyczny kontrast.
ISO, przysłona, czas naświetlania. Trudne terminy w prostych słowach
Przybliżę Ci teraz trzy kluczowe terminy oraz postaram się wyjaśnić je tak, abyś nie miał wątpliwości, czym one są i jaką rolę odgrywają.
Czas naświetlania
Czas naświetlania określa, jak długo światło dostaje się do matrycy. Możesz też spotkać się z terminem otwarcia migawki. Oba znaczą dokładnie to samo. Wartość ta jest określona w ułamkach sekund. Gdy będziesz ją ustawiał w swoim aparacie, do wyboru będą następujące parametry: 1/2 s, 1/8 s, 1/125 s lub 1/250 s.
Długie czasy możesz wykorzystać, kiedy chcesz rozmyć ruch. Z pewnością kojarzysz zdjęcia przejeżdżających samochodów, przesuwających się chmur lub spływającego wodospadu. Efekt złagodzenia linii i pewnego zamrożenia tych elementów w kadrze jest bardzo ciekawy.
Długi czas otwarcia migawki warto stosować również, by pokazać ruch jasnego obiektu na ciemnym tle. Jeśli odpowiednio ustawisz ten parametr, Twoje zdjęcia zawsze będą dobrze doświetlone.
Przysłona
Przysłona jest tą częścią aparatu, która przysłania część światła wpadającego do obiektywu. Ma zmienną średnicę, więc możesz zdecydować o tym, jak bardzo ją otworzysz. Wartość przysłony jest określana parametrem f. Im niższa będzie liczba przy tej literze, tym więcej światła zostanie wpuszczone na matrycę.
Operując stopniem przymknięcia przysłony, możesz nadać swoim zdjęciom głębię ostrości. Niższa wartość spowoduje większe rozmycie tła. To dzięki temu wyodrębnisz główny obiekt w kadrze. Elementy widoczne za nim nie będą tak ostre. Poprawisz tym samym kompozycję swojego zdjęcia.
Czułość ISO
Zastanawiasz się, co to jest ISO? Ten tajemniczy skrót służy do określania czułości matrycy i jej sposobu reagowania na światło. Ustawienie ISO okazuje się najlepszym sposobem na to, aby poradzić sobie w ciemnych warunkach. Zwiększ tę wartość, a zrobisz jasne zdjęcie nawet po zmroku.
Pamiętaj jednak, że nie jest to magiczna różdżka i możliwości są tutaj ograniczone. Jeśli nie będziesz miał dostępu do żadnego źródła światła, powstaną tzw. szumy. To efekt ziarnistości na zdjęciach.
Najczęstsze problemy w ekspozycji
Umiejętność operowania wartością ISO, przysłoną oraz czasem naświetlania przeniesie Twoje zdjęcia na zupełnie inny poziom. Jednak nawet gdy opanujesz już całkiem nieźle pracę z tymi parametrami, nadal możesz napotkać na fotograficzne przeszkody.
Wydłużenie czasu naświetlania musi być skompensowane zmianą wartości jednego lub dwóch pozostałych składników. Gdy wydłużasz czas otwarcia migawki i chcesz, aby Twoje zdjęcie było dobrze doświetlone, pamiętaj o przymknięciu przysłony lub zmniejszeniu wartości ISO.
Szukając najlepszego sposobu na uzyskanie jasnych zdjęć, operuj każdym z parametrów i szukaj właściwych ustawień. Tak, jak dynamicznie zmienia się światło w trakcie dnia, tak też powinieneś za nim podążać. Eksperymentuj. Czasem warto wybrać krótszy czas naświetlania, niższą przysłonę i niskie ISO, a innym razem lepiej skusić się na wysokie wartości.
Fotograf, czyli ciągły poszukiwacz najlepszego światła i parametrów ekspozycji
Znasz już podstawy. Teraz czas na Twoją pracę. Potraktuj to jako doświadczenie i próbuj do momentu, aż uzyskasz zadowalający efekt. Zapewniam, że dusza odkrywcy zdecydowanie tutaj popłaca.
0 komentarzy