Ostre zdjęcia w ruchu. Jak je zrobić?
Zamrożenie ruchu w kadrze jest marzeniem wielu fotografów. Takie ujęcia są pełne dynamizmu i przykuwają uwagę odbiorców. Niejeden myśli wtedy z podziwem – jak on to zrobił? Sprawa nie jest jednak taka prosta. Często mają z tym problem nawet ci, którzy od lat robią zdjęcia. Idealne ustawienie trybów w aparacie wymaga aptekarskiej precyzji. Jaki jest zatem na to przepis?
Dlaczego zdjęcia są rozmyte i brakuje im ostrości?
Zanim skupię się na zdjęciach w ruchu, poruszę jeszcze temat problemu z uzyskaniem ostrości. Z czego może on wynikać? Najczęściej ma to związek z nieprawidłowym ustawieniem jednego z parametrów w aparacie. Dlatego – jeśli masz problem z ostrością zdjęcia – przyjrzyj się temu, z jakich ustawień korzystasz.
Zacznij od sprawdzenia czasu naświetlania. Gdy zdjęcie nie ma pożądanej ostrości, znaczy to, że jest on zbyt długi. Czasem nawet nieznaczne skrócenie tego parametru pozwala zauważalnie wyostrzyć kadr. Problem może też stwarzać niska wartość przysłony. Im mniejsza głębia, tym większe prawdopodobieństwo problemu z ostrością na zdjęciach. Każde, nawet niewielkie przesunięcie fotografa lub sprzętu może spowodować rozmycie. Żeby tego uniknąć, spróbuj otworzyć nieco przysłonę.
Zwróć również uwagę na to, czy robiąc zdjęcia, masz wystarczające światło. W słoneczny dzień lub przy użyciu mocnych lamp dużo łatwiej jest zrobić ostre ujęcia. W takich warunkach aparat dobierze odpowiednio krótki czas migawki. Nie będzie ona musiała być szeroko otwarta, aby do matrycy dostało się wystarczająco dużo światła. To z kolei wyeliminuje efekt poruszenia kadru, powstający nawet przy niewielkich ruchach aparatem.
Jak ustawić aparat, żeby zamrozić ruch?
Rady dotyczące tego, jak ustawić parametry w aparacie, aby pokonać problem z rozmyciem, odnoszą się też do zdjęć w ruchu. Oprócz nich złapanie ostrości ułatwi Ci również kontrolowanie migawki za pomocą trybu czasu. Znajdziesz go pod symbolem S (od shutter, czyli migawka) lub T (od time, czyli czas). To półautomatyczna opcja, która sprawia, że Twoim zadaniem jest jedynie ustawić czas, a aparat dobierze resztę parametrów.
Pomocą w robieniu ostrych zdjęć obiektów w ruchu będzie też skorzystanie z automatycznych trybów dostępnych w aparacie. Z pewnością w menu znajdziesz ikonkę biegnącego człowieka. Jeśli nie czujesz się pewnie, fotografując w trybie manualnym, a nadal masz ochotę poeksperymentować z uwiecznianiem tego, co się rusza, pozwól, aby pomogła Ci w tym technika. Aparat automatycznie ustawi krótszy czas ekspozycji, co ułatwi poprawne uchwycenie szybko poruszających się obiektów.
Polecam jeszcze jeden automatyczny tryb, który czasem jest wręcz niezastąpiony. Jest nim stabilizacja obrazu. Mechanizm redukcji drgań pomaga zapanować nad aparatem nawet wtedy, gdy intensywnie zmieniasz jego pozycję. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie masz statywu i robisz zdjęcia, używając tylko i wyłącznie siły swoich rąk.
Autofokus i tryb seryjny, czyli sprzymierzeńcy zdjęć w ruchu
Dynamiczne sceny wymagają od fotografa tego, aby za nimi podążał. Nie oznacza to jednak, że musisz zacząć biegać z aparatem. Wykorzystaj tryb seryjny. Zrobiona krótko po sobie seria ujęć sprawia, że uchwycisz takie szczegóły, z których rozróżnieniem często ma problem nawet ludzkie oko. Część aparatów zatrzymuje aż 5 klatek na sekundę. Jest to imponujący wynik, naprawdę umożliwiający zamrożenie ruchu w kadrze.
Użycie trybu seryjnego pozwala wykonać bardzo ciekawe ujęcia. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem uda Ci się uchwycić biegnące zwierzę, gdy odrywa się od ziemi, lub dziecko tuż przed tym, gdy ochlapie się wodą. Automatyczna praca aparatu nie oznacza jednak, że możesz odpocząć. Od tego, jak celnie skierujesz obiektyw, zależy to, czy ujęcie będzie ciekawe. Dlatego powinieneś pozostać w gotowości i dynamicznie dostosowywać się do sytuacji.
Nie sposób, mówiąc o zdjęciach w ruchu, pominąć kwestii autofokusa. Ta funkcja ma za zadanie automatycznie zogniskować obiektyw tak, aby zdjęcie przedstawiało ostre obrazy. Pamiętaj jedynie, aby dopasować tryb do tego, co chcesz uwiecznić. Który najlepiej wybrać?
- Tryb pojedynczego AF, czyli One-Shot AF. Po jego wciśnięciu system blokuje ostrość w jednym punkcie. Ta funkcja jest wykorzystywana raczej przy portretach lub wtedy, gdy chcesz uwiecznić krajobraz.
- Tryb ciągłego AF, czyli AI Servo AF. Kiedy go włączysz, aparat będzie podążał za tym obiektem, na którym ustawisz ostrość. To najlepszy wybór, gdy chcesz utrwalić ruch.
Ruszają się nie tylko ludzie. Pomysły na zdjęcia w ruchu
Zdjęcia w ruchu nieodłącznie kojarzą się ze sportem. Jednak mecz lub zawody lekkoatletyczne nie są jedynymi okazjami, by przestawić aparat na autofokus. Jest dużo więcej dynamicznych sytuacji, które warto uwiecznić. Wiele z nich znajdziesz wokół siebie bez większego wysiłku.
W nieustannym ruchu są małe dzieci. To ich naturalny sposób poznawania świata. Z kolei dla fotografa to doskonała okazja do zrobienia ciekawych zdjęć. Zamień się w obserwatora i wykorzystaj te momenty, gdy maluch beztrosko się bawi. Takie detale, jak rozwiane na wietrze włosy czy zmieniająca się mimika, z pewnością będą ciekawsze niż tradycyjny portret.
Sporo ruchu znajdziesz też w przyrodzie. Spadające liście, deszcz, poruszające się na wietrze gałęzie. Te zjawiska może nie są tak dynamiczne, jak maratończyk dobiegający do mety, ale również warto się nimi zainteresować. Ruch to niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji. Spróbuj zatem zamrozić go w swoich kadrach.
0 komentarzy