Niech przemówią kolory. Jak świadomie dobierać barwy na zdjęciach?
Jeśli miałbym określić, co najmocniej wpływa na charakter zdjęcia, z pewnością wskazałbym światło oraz kolory. Być może widziałeś porównania, na których to samo ujęcie pokazane jest jako wielobarwny kadr oraz kontrastowe ukazanie tematu w czerni i bieli. Dokładnie ten sam motyw, identyczna perspektywa, a odbiór zdjęcia jest zupełnie inny! Umiejętne dobieranie kolorów to kolejny stopień fotograficznego wtajemniczenia, który warto opanować.
Znaczenie kolorów w fotografii
Psychologia kolorów nie jest wymysłem, a uznaną dziedziną nauki. Określone zestawienia barw wzbudzają w odbiorcy pozytywne lub negatywne skojarzenia. Dlatego też z wiedzy tej często korzystają graficy projektujący loga dla różnych marek lub wykonujący dla nich wizualizacje. Podobnie wykorzystują tę dziedzinę fotografowie. Za pomocą barw wzmacniają przekaz zdjęcia i budują nimi określony nastrój.
Koło kolorów dzieli je na ciepłe i chłodne. Do pierwszej grupy zaliczamy wszelkie odcienie żółci, pomarańczowego i czerwonego. Ciepła tonacja na zdjęciach sprawia, że automatycznie robią się one bardziej radosne i przywodzą na myśl miłe chwile. Użycie barw to również doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi. Na ciemnym tle miasta ukazanego nocą na pierwszy plan zawsze wybijają się zapalone latarnie i neony. Złote światło zachodzącego nad horyzontem słońca również najmocniej przyciąga uwagę widza.
Z kolei chłodne barwy to przede wszystkim zielony i niebieski. Wprowadzają one do zdjęć nastrój melancholii. Tworzą dystans pomiędzy tym, co zostało przedstawione, a odbiorcą przyglądającym się zdjęciu. Sprawiają również, że ujęcie staje się bardziej dostojne, eleganckie. To także barwy mające charakter kojący. Z pewnością zdjęcie utrzymane w chłodnej tonacji nie będzie wzbudzało niepokoju.
Jak kolory zmieniają odbiór zdjęcia?
W fotografii dla operowania kolorem wykorzystuje się balans bieli. Ten parametr pozwala na określenie temperatury barwowej. Ludzkie oko dobrze radzi sobie z odbieraniem kolorów niezależnie od tego, czy ma kontakt z naturalnym, czy też sztucznym oświetleniem. Inaczej jest w przypadku aparatu. Urządzenie potrzebuje informacji o tym, jak wygląda biel, którą ma odwzorować. Właśnie do tego służy ustawienie wspomnianego balansu.
Coraz częściej można korzystać z automatycznych ustawień parametru temperatury barwowej. Wtedy aparat samodzielnie dopasuje balans bieli, tak aby efekt był jak najbardziej zbliżony do tego, co widać w rzeczywistości. Z pomocą przychodzą też programy do obróbki zdjęć. Korzystając z nich, możesz nałożyć automatycznie zdefiniowane filtry lub samodzielnie skorygować barwy. Dzięki tym zabiegom uzyskasz pożądany efekt niezależnie od tego, w jakich warunkach było robione
Oddziaływanie za pomocą koloru na widza opiera się na wywołaniu w nim określonych emocji. O budowaniu atmosfery za pomocą obrazu wspominałem już we wcześniejszych artykułach na moim blogu o fotografii. Przy świadomym wykorzystaniu kolorów na zdjęciach powinieneś pamiętać o tym, że kontrastowe zestawienie zawsze będzie bardziej niepokojące, a połączenie pochodnych kolorów wprowadzi efekt harmonii.
Ciepła tonacja jest wręcz stworzona dla rodzinnych zdjęć oraz portretów. Dobrze sprawdza się również w zdjęciach krajobrazów. Z kolei chłodną częściej stosuje się w reportażach oraz ujęciach przedstawiających architekturę. Oczywiście nie są to zasady, do których zawsze trzeba się stosować. Z powodzeniem możesz je łamać, jeśli masz inną wizję. Ważne jest, tylko aby robić to świadomie i obserwować, jak zmienia się kadr pod wpływem danej temperatury barwowej.
Złota godzina i inne zjawiska korzystne dla robienia zdjęć
Dobrze jest mieć świadomość tego, jak możliwości sprzętu wpływają na ustawienia kolorów na zdjęciach. Czasami wystarczy jednak uważnie obserwować naturę, aby zaczerpnąć pomysły dotyczące ciepłych lub zimnych tonów. Są bowiem zjawiska, które działają lepiej niż najdoskonalsza obróbka w programie graficznym.
Pierwszym z nich jest osławiona złota godzina. To moment tuż przed zachodem słońca, gdy barwy są ciepłe, a światło staje się rozproszone. Zrobione wtedy ujęcia są bardzo nostalgiczne i przyjemne dla oka. Z kolei moment o poranku, najlepiej wtedy, gdy pojawia się rosa, sprawia, że światło zyskuje chłodną barwę. To z kolei tzw. niebieska godzina. Nie bez powodu zawodowi fotografowie wstają bladym świtem, aby ją uchwycić. Świat w tej tonacji wygląda bardzo rześko i zarazem tajemniczo.
Mocny kontrast wprowadza pewną dozę niepokoju i mocno skupia uwagę odbiorcy. Czarno-białe zdjęcia są chętnie wykorzystywane przez fotografów, ale nie jest to jedyny sposób na uzyskanie skrajnych zestawień. W naturze dużo częściej widać bardziej monochromatyczne przejścia w tonacji brązu, żółci i oranżu. One także mogą dać ciekawy efekt. Takie kadry odbierane są jako bardzo spójne. Zawężona paleta barw pozwala maksymalnie skupić się na tym, co zostało przedstawione na zdjęciu.
Kolory mają olbrzymią moc. Spróbuj poeksperymentować z tym, jak wyglądają poszczególne ujęcia w ciepłej i zimnej tonacji. Czasem nawet drobna zmiana balansu bieli daje zaskakujący efekt. Wykorzystaj zatem potencjał, jaki dają barwy i uczyń z nich swojego fotograficznego sprzymierzeńca.
0 komentarzy