Najlepsze prezenty dla fotografa. Jak uszczęśliwić amatora i profesjonalistę?

28 sie 2022

Masz wśród swoich bliskich amatora robienia zdjęć? Bez względu na to, czy jest to osoba zajmująca się tym hobbystycznie, czy też robi to zawodowo, z pewnością ucieszy się z tematycznego prezentu. Jednak określenie tego, co można podarować, potrafi sprawić kłopot. Z jednej strony wybór jest ogromny, z drugiej zaś trudno o coś nietypowego. Skorzystaj z moich rad, a z pewnością sprawisz, że fotograf będzie zachwycony.

 

Czy fotoprezent to tylko drogi sprzęt?

Zacznijmy od tego, że taki prezent nie musi Cię zrujnować finansowo. Sprzęt foto faktycznie bywa piekielnie drogi. Body i dobrany do niego obiektyw to nie jest mały wydatek. Jednak prezent dla fotografa nie musi oznaczać zakupu kosztownych urządzeń. Równie dobrze można wręczyć upominek nawiązujący tematycznie do pasji danej osoby. Łatwo jednak powiedzieć, a trudniej zrobić.

 

Najpierw określ, jaki budżet chcesz przeznaczyć na ten zakup. Zapewniam, że znajdziesz coś ciekawego zarówno za kilkaset złotych, jak i za kilka tysięcy. Kolejna kwestia to zorientowanie się w tym, co przydałoby się danemu fotografowi.

 

Jeśli nie jesteś w stanie tego ustalić, nie martw się. Z tym problemem także można sobie poradzić. Jest bowiem grupa uniwersalnych gadżetów i upominków, które sprawiają radość fotografom niezależnie od tego, jaki sprzęt już mają i w czym się specjalizują.

 

Prezenty dla fotografa amatora

Ogólne rady to jednak za mało, żeby pomóc Ci w wyborze. Przejdę zatem do konkretów i podsunę Ci garść pomysłów, co może być dobrym pomysłem na prezent dla fotografa amatora oraz profesjonalisty.

 

Ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z robieniem zdjęć lub ogranicza się do hobbystycznego rozwijania swojej pasji, z pewnością ucieszy się z tematycznych gadżetów dla fotografa. Takie rzeczy jak koszulka ze zdjęciem czy filiżanka ze zdjęciem wykonanym prze Ciebie . Pokazując, że dobrze znasz tę osobę i wiesz, czym się ona interesuje.

 

Z cyklu „mała rzecz, a cieszy” sprawdzi się też zestaw do czyszczenia obiektywu i matrycy. Nawet osoba, która nie pracuje zawodowo jako fotograf, co jakiś czas powinna wyczyścić swój sprzęt. Jeśli tego nie zrobi, to po pewnym czasie może spaść jakość kadrów, bo na ujęciach będą widoczne zabrudzenia lub smugi. Podarowanie specjalistycznego zestawu do czyszczenia zachęci bliską osobę do tego, aby wreszcie zadbać o przejrzystość obiektywu.

 

Wiecznym problemem każdego, kto robi zdjęcia, jest również przechowywanie kart pamięci. Te niewielkich rozmiarów przedmioty łatwo się gubią. Zawsze też powinny być pod ręką, bo pojemność na aktualnie używanej karcie może się skończyć. Nie ma chyba nic gorszego niż gorączkowe szukanie jej właśnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.

 

Problem ten rozwiązuje etui na karty. To niewielkie opakowanie dobrze chroni zawartość i porządkuje zasoby. Do tego część z nich jest wodoodporna. Takie euti sprawdzi się więc w każdych warunkach.

 

Ostatnia propozycja może jest mało wyszukana, ale z pewnością praktyczna. Konieczność wymiany baterii to codzienność osób, które robią sporo zdjęć. To, że ktoś robi to amatorsko, wcale nie oznacza, że tworzy mniej ujęć. Można nosić z sobą zapasowe baterie lub zdecydować się na dużo lepsze i trwalsze rozwiązanie.

 

Podarowanie fotografowi zestawu akumulatorów i ładowarki przyjmowane jest przez większość osób robiących zdjęcia z prawdziwą radością. To jedna z tych rzeczy, o których każdy myśli, że jest mu potrzebna, ale ciągle odkłada ich kupno na później.

 

Z czego ucieszy się profesjonalny fotograf?

W przypadku prezentów dla profesjonalisty nie będę polecał obiektywu do aparatu ani innych kosztownych sprzętów. Nawet jeśli możesz wydać taką kwotę, to bez konsultacji z kimś, kto będzie z tego korzystał, nie ma to sensu. Oprócz tego jest wiele innych, bardziej oryginalnych pomysłów.

 

Jeśli wiesz, jak typ zdjęć robi Twój bliski zajmujący się fotografią, poraduj mu album z pracami jakiegoś mistrza. Opracowanie będzie nie tylko trwałą pamiątką, lecz także źródłem inspiracji. Często oglądanie dobrej jakości zdjęć zachęca do własnych eksperymentów i pobudza do tego, aby pracować nad swoim warsztatem.

 

Jeśli istnieje taka możliwość, skorzystaj z oferty specjalistycznej księgarni. Jednak nawet gdy nie masz do niej dostępu, to w sieciowych sklepach też znajdziesz coś ciekawego.

 

Każdy, kto robi zdjęcia porządnym sprzętem, wie, ile może on ważyć. Solidny obiektyw, lampa błyskowa oraz inne gadżety – robi się z tego małe dźwiganie ciężarów. Szczególnie osoby robiące zdjęcia więcej niż jednym aparatem narzekają, że czasem brakuje im rąk.

 

Możesz im zatem podarować dodatkową parę! Oczywiście nie dosłownie. Szelki do aparatu lub solidny pasek fotograficzny pozwolą wygodnie zawiesić urządzenia i jednocześnie mieć je zawsze pod ręką.

 

Jeśli chcesz kupić droższy prezent, to świetnym pomysłem może być podarowanie torby lub plecaka na sprzęt. To trochę ryzykowane zadanie, bo wybór jest ogromny, a osobiste preferencje są bardzo różne.

 

Uniwersalna rada, która może pomóc podjąć decyzję to przede wszystkim zwrócenie uwagi na samą budowę torby. Ważne, żeby miała ona jedną, główną komorę oraz co najmniej kilka przegródek. Wtedy z będzie funkcjonalna, bo zmieszczą się w niej obiektywy oraz inne akcesoria.

 

Do tego dużo łatwiej jest wtedy wyjąć z wnętrza to, co aktualnie okazuje się potrzebne. Dobrze, jeśli są wszyte dodatkowe kieszenie, w które można włożyć karty, filtry lub inne gadżety. Zatem nie tyle znana marka, ile dobre zaplanowanie środka torby czy plecaka należy postawić na pierwszym miejscu.

 

Prezent czy doświadczenie? Co lepiej podarować?

Czasami masz wrażenie, że fotograf zgromadził już wszystko, czego potrzebuje. Rzeczywiście, w miarę upływu czasu i rosnącą liczbą zrobionych ujęć przybywa sprzętu. Alternatywą dla prezentów materialnych są warsztaty zdjęciowe.

 

Wśród tego typu wydarzeń organizowane są zarówno jednodniowe, tematyczne spotkania, jak i kilkudniowe wyjazdy. W zależności od tego, jaki jest ich program, fotograf może pogłębić swoją wiedzę, ćwiczyć konkretne umiejętności lub po prostu spotkać się z osobami o podobnych zainteresowaniach.

 

Podarowanie komuś możliwości uczestniczenia w zajęciach to czasami najlepszy prezent. Nie zachodzi tu ryzyko, że kupisz coś nietrafionego lub zdublujesz sprzęt, który ktoś już ma. Zastanów się zatem, czy wolisz podarować akcesoria, czy na wartościowe doświadczenia. Tak czy inaczej, wszystko, co wiąże się z fotografią, z pewnością ucieszy każdego amatora robienia zdjęć.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *