Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podobnie jest z fotografią. Robisz lepsze zdjęcia, czujesz się pewniej z aparatem w dłoni i automatycznie masz ochotę kupić każdy gadżet, jaki tylko widzisz w sklepie. To hobby potrafi być wciągające. Jednak czy naprawdę warto płacić majątek za akcesoria fotograficzne? Podzielę się z Tobą moją wiedzą, w co warto zainwestować.
Czy trzeba mieć dużo sprzętu, żeby robić dobre zdjęcia?
Zacznijmy od tego, że nie liczba różnych rzeczy znajdująca się w Twojej foto torbie lub plecaku zrobi z Ciebie mistrza. Są przecież osoby, które robią genialne ujęcia, korzystając jedynie z telefonu. Najpierw przede wszystkim poświęć wystarczająco dużo czasu na rozwój swoich umiejętności.
Nie warto również na samym początku drogi kupować kilku obiektywów, statywu czy lampy błyskowej, jeśli nie znasz jeszcze wszystkich możliwości swojego body. Dopiero gdy dobrze wiesz, jak posługiwać się tym, co masz, możesz właściwie określić, czego jeszcze Ci brakuje.
Co kupić? Krótki przewodnik, po tym, co się opłaca
Masz już lustrzankę i razem tworzycie całkiem zgraną parę. Wiesz już, że to Twoja droga oraz chcesz robić lepsze zdjęcia. Czas zatem skompletować nieco bogatszą fotograficzną wyprawkę. Jakie gadżety do aparatu są podstawowym ekwipunkiem, a o czym możesz pomyśleć dopiero za jakiś czas?
Statyw do aparatu
Robienie zdjęć poprzez trzymanie aparatu w dłoni nie zawsze jest wygodne. Powtarzanie wielu ujęć sprawia, że najzwyczajniej w świecie odczuwa się zmęczenie. Podobnie jest z wymagającymi ujęciami lub takimi, w których ważna okazuje się precyzja. Skorzystanie ze statywu to nie tylko wygoda, lecz także gwarancja tego, że Twoje ujęcia nie będą rozmazane.
Statyw pozwala również zwiększyć ekspozycję. Dzięki niemu możesz zastosować dłuższy czas otwarcia migawki. Użycie statywu pozwoli na przedostanie się do aparatu znacznie większej ilości światła, niż byłoby to możliwe w przypadku robienia zdjęcia z ręki.
Zanim jednak wybierzesz wśród akcesoriów fotograficznych najlepszy statyw, sprawdź kilka aspektów. Ważne będą jego wymiary. Sprzęt powinien łatwo się składać i mieć niewielką wagę. Istotne jest też wygodne mocowanie. Tylko wtedy nie będzie on zbędnym balastem, a gadżetem, po który będziesz chętnie sięgać. Korzystając z niego, możesz uzyskać efekt jak na zdjęciu poniżej.
Filtry – polaryzacyjne lub UV
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią rzadko po nie sięgają, za to profesjonaliści nie potrafią się bez nich obyć. Mowa o akcesoriach do aparatu takich jak różnego rodzaju filtry. Te dodatkowe soczewki nie tylko poprawiają jakość zdjęć, lecz także chronią delikatny obiektyw do zdjęć przed uszkodzeniem.
Filtr UV to podstawowy dodatek, którego zadaniem jest przede wszystkim blokowanie promieni ultrafioletowych. Filtr polaryzacyjny ma z kolei częściowo pochłaniać światło rozproszone. Co to oznacza w praktyce? Dzięki niemu zredukujesz odbicia od różnych powierzchni oraz poprawisz kontrast, nasycenie lub wyostrzysz błękit nieba. Można powiedzieć, że wyretuszujesz zdjęcia jeszcze przed rozpoczęciem ich obróbki w programie graficznym.
Akcesoria do przechowywania i czyszczenia sprzętu
Często łapiąc fotograficznego bakcyla, można zapomnieć o zupełnych podstawach. Nie popełniaj tego błędu. Zadbaj o odpowiednie akcesoria do przechowywania body i obiektywów.
Każda z części jest bardzo delikatna. Powinny być one chronione przed kurzem i zarysowaniami, gdy nie korzystasz ze sprzętu. W sklepach z gadżetami do aparatu znajdziesz szereg różnych pokrowców, toreb czy plecaków. Wybierz to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze, i przechowuj w nim urządzenia zarówno na co dzień, jak i podczas plenerów.
Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu aparatu oraz optyki. Wykorzystuj wyłącznie specjalnie przeznaczone do tego celu środki. Masz wtedy pewność, że nie uszkodzisz lustra, a także innych mechanizmów. Takie regularnie sprzątanie poprawi również jakość Twoich zdjęć.
Karty pamięci, dodatkowe baterie
Uważam, że nie warto kupować od razu bardzo dużych kart pamięci czy dodatkowych baterii. Może nie są one bardzo drogie, ale jeśli podczas jednej wyprawy nie robisz setek ujęć, to zwyczajnie nie wykorzystasz tych akcesoriów.
Rzeczy tego typu poleca się najczęściej w sklepach ze sprzętem w momencie, gdy kupujesz aparat. Jednak zanim zdecydujesz się na jedną z nich, sprawdź, na jak długo starczy Ci to, co już masz.
Obiektyw do zdjęć. Gadżet czy osobny sprzęt?
Z pełną świadomością na sam koniec zostawiłem kwestię wyboru dodatkowego obiektywu do zdjęć. Nie traktuję go bowiem jak kolejnego gadżetu. O ile drobne akcesoria nie są aż tak kosztowne, to kolejna optyka okazuje się często dużą inwestycją. Nie warto ulegać tu pokusie kupowania czegoś z uwagi na promocyjną cenę. Zanim na coś się skusisz, dobrze określ, do czego będzie Ci potrzebny kolejny obiektyw i jaki efekt chcesz nim uzyskać?
Temat jest na tyle szeroki, że zasługuje na osobny wpis na moim blogu. Z pewnością poruszę go w jednym z kolejnych artykułów. Śledź regularnie moją twórczość, aby wiedzieć, jak skompletować najlepszy sprzęt fotograficzny.
0 komentarzy