Fotograf w centrum wydarzeń. Jak przygotować dobry reportaż zdjęciowy?

4 cze 2022

 

Fotografia reportażowa nie jest wbrew pozorom nowoczesnym nurtem. Jej korzenie zbiegają się w czasie z wynalezieniem aparatu. Robieniu zdjęć przyświecał wtedy konkretny cel. Nikt raczej nie trwonił kadrów na dokumentowanie tego, co jadł na śniadanie. Chyba że był ważną osobistością. Za to na zdjęciach uwieczniano polityków, artystów oraz utrwalano historyczne wydarzenia. Najczęściej były to działania wojenne, a także ich skutki. Od tej pory zmienił się zarówno świat, jak i sam sprzęt. Rozwinęła się też fotografia reportażowa. 

 

Fotografia reportażowa. Czy to tylko dokumentowanie wydarzeń?

 

Z pewnością pierwsze skojarzenie, jakie pojawia się przy haśle fotoreportaż, to utrwalanie na zdjęciach różnych wydarzeń. Rzeczywiście jest to prawda. Często takie ujęcia wykonywane są dla prasy lub innych mediów. Reporter może pojawić się z aparatem na murawie boiska podczas meczu, na demonstracji lub w trakcie obchodów ważnego święta. 

 

Najważniejsze przy robieniu tego typu zdjęć jest opowiadanie historii. Powinna ona mieć swój początek, punkt kulminacyjny oraz zakończenie. Pamiętaj zatem, że to nie tylko seria przypadkowych ujęć, lecz także pewna narracja. 

 

Reportaż zdjęciowy może też być dużo bardziej intymny niż ten robiony podczas hucznych imprez. Fotograf czasem towarzyszy ludziom podczas różnych prywatnych sytuacji. Takie zdjęcia mają wtedy charakter społeczny i często pokazują, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. 

 

Stąd już tylko o krok do komercyjnej odmiany reportażu fotograficznego. Z pewnością kojarzysz ujęcia robione nowożeńcom podczas wesela, osobom świętującym różnego typu jubileusze czy przygotowującym się do wielkich wydarzeń. Przecież to też jest reportaż! 

 

Chwila dla reportera. Jak wybrać temat?

 

Nawet jeśli amatorsko robisz zdjęcia, także możesz choć na chwilę przemienić się w reportera. Nie zaczynaj jednak od kompletowania sprzętu. On również jest ważny, ale zdecydowanie na pierwszym miejscu powinien być temat, który chcesz przedstawić. 

 

Zastanów się, co Cię interesuje. Wprawne oko jest w stanie wczuć się w klimat w każdej sytuacji, jednak jeśli to Twój pierwszy raz w tej roli, dużo pewniej poczujesz się, jeśli wybierzesz znany sobie obszar. 

 

Wybierz się z aparatem na koncert, mecz, rodzinny festyn w swoim mieście. Zastanów się, jakie emocje tam panują. Skup się zarówno na głównej atrakcji, jak i na wnikliwej obserwacji ludzi dookoła. To ich spontaniczne reakcje mogą okazać się najciekawszym materiałem do Twoich kadrów. 

 

Jeśli uczestniczysz w jakimś evencie, pamiętaj, że o jego wartości decydują przede wszystkim emocje, jakie on budzi. Jednocześnie są to bardzo ulotne doznania. Jako reporter robiący zdjęcia masz szansę je uwiecznić. 

 

Sprzęt czy dobre oko? Co jest ważniejsze przy reportażu zdjęciowym?

 

Każdy, kto zajmuje się fotografią, wie, że dobry sprzęt może kosztować co najmniej tyle, ile niezłej klasy samochód. Pokusa tego, żeby kupować coraz to lepsze zabawki, bywa uzależniająca. Osobiście wyznaję zasadę, że aparat musi na siebie zarobić i wydatki na niego rosną wraz z tym, jak fotografia staje się zajęciem zarobkowym. 

 

Jeśli jesteś amatorem, najpierw postaw na średnią półkę, zapoznaj się z możliwościami danego urządzenia, a dopiero z czasem świadomie inwestuj w to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne. 

 

Pamiętaj, że reportaż zdjęciowy to zdjęcia robione głównie z ręki, w ruchu. Zwróć więc uwagę przede wszystkim na wagę całego zestawu. Zdecydowanie wygodniej będzie Ci z lekkim bezlusterkowcem niż z solidnym body z masywnym obiektywem. 

 

To, co powinieneś również poćwiczyć przed robieniem zdjęciowego dokumentu, to nie tylko mięśnie, lecz także refleks. Warto, żebyś był skupiony i uważny, bo wydarzenia będą zmieniały się dynamicznie, a wiele momentów będzie bardzo ulotnych. Twoje zadanie to je uchwycić. 

 

Liczy się zatem nie tyle konkretna marka, ile doskonała znajomość swojego sprzętu. Szybkie reagowanie na natężenie światła, uchwycenie kilku osób na tle zmieniającego się otoczenia wymaga często dobrej współpracy z trybem manualnym. 

 

Klucz do robienia ostrych zdjęć w ruchu to zawsze krótki czas naświetlania. Idealnie będzie, jeśli ustawisz go na 1/1000 sekundy lub nawet krócej. Ważne jest także to, żebyś kontrolował migawkę. Jeśli Twój sprzęt ma tryb oznaczony jako S od shutter, czyli migawka, lub T od time, czyli czas, koniecznie z tego skorzystaj. Łatwiej będzie Ci wtedy zamrozić ruch w kadrze i zrobić ostre ujęcie.

 

Fotograf jako uczestnik wydarzeń lub obiektywny obserwator

 

Nie ma jednej szkoły mówiącej o tym, jaką postawę powinien przyjąć fotograf wobec planu zdjęciowego, który uwiecznia. Klasyczne podejście przekazuje, że będąc nieco z boku i zachowując się jako bezstronny obserwator, można zobaczyć więcej. Z pewnością jest to pomocna taktyka. Pozwala podejść do zadania na spokojnie oraz bacznie przyglądać się temu, co się dzieje. Jednak równocześnie bycie niejako na zewnątrz izoluje od gorącej atmosfery. 

 

Dlatego osobiście jestem zwolennikiem tego, aby czasami wtopić się w tłum. Tak było podczas Strajku Kobiet, z którego zdjęcia możesz obejrzeć w moim portfolio tutaj. Kadry te powstały podczas manifestacji. Nie tylko obserwowałem to, co się dzieje, z ciągle przygotowany aparatem, lecz także maszerowałem wspólnie z uczestnikami, aby jak najlepiej oddać atmosferę. 

 

Reportaż zdjęciowy zadaniem tylko dla profesjonalisty?

 

Wydawać by się mogło, że reportaż fotograficzny to wyższa szkoła jazdy, a uprawnienia do niej mają tylko zawodowcy. Jak w przypadku każdego typu zdjęć wiedza i doświadczenie często determinują jakość. Profesjonalne reportaże powstają najczęściej dla mediów, różnych organizacji lub prywatnie podczas najważniejszych rodzinnych uroczystości. 

 

Jednak jeśli czujesz bluesa, także możesz chwycić za aparat i spróbować zrobić reportaż. Często uczestniczysz w różnych wydarzeniach, natomiast żal Ci, że to jedynie ulotna chwila, o której z czasem zapomnisz? Robiąc w takich momentach dobre zdjęcia, możesz zatrzymać je na dłużej. 

 

Zabierz zatem aparat z sobą, gdy wiesz, że wokół będzie się dużo działo. Zrezygnuj jednak z pozowanych kadrów, a skup się tym razem na przekazaniu atmosfery i emocji. Efekty mogą Cię zaskoczyć. 

 

Jedno ujęcie, sława na wieki 

Jeszcze na sam koniec dodam, że to najczęściej zdjęcia o charakterze reportażowym są trampoliną do kariery dla najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w branży. Mimo że reportaż to tylko jedna z dziedzin, które mnie fascynują, to chętnie biorę z sobą aparat, gdy dzieje się coś ciekawego. Kto wie, może uda mi się wtedy zrobić perfekcyjne ujęcie? Tobie również życzę tego jednego, perfekcyjnego naciśnięcia spustu migawki. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *