Czy amator może obrabiać zdjęcia?

13 sie 2022

Wokół obróbki zdjęć w programach graficznych narosło wiele mitów. Zajęcie to postrzegane jest jako czynność zarezerwowana dla profesjonalistów. Do tego może Ci się wydawać, że aby poprawić kontrast lub zmienić tonację barw, musisz zainwestować w drogie oprogramowanie. Na szczęście żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe.

 

Czym jest obróbka zdjęć?

Z retuszem zdjęć i poprawą wyglądu różnego typu materiałów audiowizualnych spotykasz się częściej, niż sądzisz. Każda ingerencja w kadr jest tak naprawdę jego obróbką. Proces postprodukcji, czyli ulepszania parametrów wizualnych, dotyczy zarówno zdjęć, jak i filmów.

 

Możesz dziwić się, jak to możliwe, że profesjonaliści korzystają z doskonałego sprzętu, a i tak regularnie wspomagają się programami graficznymi. Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze – nie ma aparatów czy obiektywów idealnych. Nawet najlepsze urządzenie nie zrobi wszystkiego.

 

Po drugie – robienie zdjęć to proces dynamiczny, a efekt zależy od wielu różnych czynników. Zmienia się np. światło. Obiekty, które chcesz uwiecznić, czasem się poruszają. Nie zawsze też możesz się do nich wystarczająco zbliżyć.

 

Czy zatem korzystanie z popularnych filtrów w telefonach to także retusz zdjęć? Oczywiście, że tak. Z samego założenia obróbka fotografii ma poprawiać jej jakość. Eliminuje to, co zbędne, i sprawia, że kadr będzie przyjemniejszy w odbiorze.

 

Czy zatem dopuszczalne są mocne zniekształcenia w porównaniu z tym, co dostrzega ludzkie oko w rzeczywistości? Nie ma tutaj reguły. Retusz może też iść o krok dalej i wyrażać czyjąś estetykę lub być elementem artystycznej kreacji. Panuje tu zatem pełna dowolność. To fotograf decyduje, co zrobi ze swoim zdjęciem.

 

Jak zrobić retusz w domowych warunkach?

Pierwszy krok, jaki możesz wykonać, to sprawdzenie trybów wbudowanych w aparacie lub telefonie. Wiele urządzeń ma dosyć rozbudowane menu, przystosowane do robienia zdjęć w różnych warunkach. Jeśli do tej pory z nich nie korzystałeś, to zapewniam, że warto spróbować. Aparat sam dostosuje parametry i wykona automatyczny retusz.

 

Kolejne pytanie dotyczy też tego, czy koniecznie trzeba obrabiać zdjęcia na komputerze. Z pewnością to wygodniejsza opcja i na ekranie dostrzeżesz więcej szczegółów, jednak nie jest jedyne rozwiązanie. Jeśli korzystasz głównie z telefonu, to także w zainstalowanej na nim aplikacji możesz bez problemu poprawić jakość swoich zdjęć.

 

Zanim przystąpisz do pracy z programem, najpierw sprawdź, w jakim formacie zapisywane są Twoje zdjęcia. W przypadku popularnego JPG musisz liczyć się z tym, że obraz nie będzie idealny i z uwagi na zmniejszoną wielkość pliku może mieć gorszą jakość.

 

Dlaczego tak się dzieje? Twój aparat cyfrowy lub smartfon sczytuje dane z matrycy i zapisuje obraz w pamięci. Żeby zbyt mocno jej nie obciążać, automatycznie wykorzystywana jest opcja lżejszych plików. Jednak kompresja oznacza też utratę jakości.

 

Zapobiec temu można poprzez korzystanie z formatu RAW. Zapisywane w nim obrazy są nieprzetworzone, a więc najbliższej im do oryginału. Sam zdecyduj, jak bardzo zależy Ci na jakości i z którym formatem będziesz pracować.

 

Co można poprawić podczas retuszu zdjęć?

Przystępując do obróbki zdjęć, możesz zmienić szereg parametrów, jak również skupić się tylko na jednym aspekcie. Wszystko zależy od tego, co wymaga skorygowania. Nie wiesz, od czego zacząć? W wybranym programie spróbuj delikatnie zmienić ustawienia określonego parametru i obserwuj, jak przekształca się Twój kadr. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Ekspozycja, czyli niech nastanie jasność

Parametr ekspozycji wpływa na ilość światła. Ustawiając niską ekspozycję, sprawisz, że zdjęcie będzie ciemniejsze, przy wysokiej zaś stanie się jaśniejsze. Nie martw się zatem, że masz kiepskie naturalne światło. Rób zdjęcia, a później skoryguj je w programie do obróbki zdjęć. 

 

Kontrast, czyli podkręć różnice

Parametr kontrastu pozwala na uwypuklenie różnic pomiędzy poszczególnymi obiektami. Dobrym przykładem będzie biel i czerń, które są względem siebie przeciwstawne. Ustawiając wysoki kontrast, sprawisz, że Twoje kadry będą bardzo wyraziste. Niższa wartość tego parametru doda im więcej subtelności.

 

Opanuj światło, czyli poradź sobie z prześwietlonym zdjęciem

Prawdziwą zmorą zdjęć robionych analogowo było prześwietlanie kadrów. Mimo tego, że technika się zmieniła, to nadal w bardzo słoneczny dzień może zdarzyć się, że Twoje zdjęcie będzie zbyt jasne. Poradzisz sobie z tym za pomocą opcji ustawień światła.

 

Balans bieli, czyli biel jeszcze bielsza

Kolorystka na zdjęciach w dużej mierze decyduje o tym, czy kadr jest udany. Operowanie balansem bieli pozwala na wydobycie detali z najjaśniejszych fragmentów obrazu. Jeśli na Twojej fotografii niebo jest zbyt jasne lub śnieg wydaje się nieco szary, spróbuj zmienić ten parametr. Zobacz tutaj, jak radzę sobie z krajobrazami, które napytam.

 

Temperatura, czyli zabawa w ciepło i zimno

Zmieniając temperaturę barw, skorygujesz tonację na swoich zdjęciach. Niezależnie od tego, jak wygląda krajobraz czy obiekt, który fotografujesz, może okazać się, że finalny odbiór kolorów nie prezentuje się zbyt korzystnie. Spróbuj wtedy ocieplić lub wręcz przeciwnie – ochłodzić kolory.

 

To tylko główne parametry, jakie możesz naleźć w większości programów do obróbki zdjęć. Poza ogólnymi zasadami, którymi warto się kierować, retusz jest też procesem indywidualnym, uzależnionym do Twojego gustu i poczucia estetyki.

 

Polecane programy do obróbki zdjęć

Przygotowując się do napisania tego artykułu, zastanawiałem się, jakie programy Ci polecić. Zapytałem o to również znajomych fotografów. Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Klasyki takie jak Photoshop czy CorelDraw mają zazwyczaj dosyć drogie licencje. Z kolei rynek darmowych programów do obróbki zdjęć jest tak bogaty, że ciężko być na bieżąco z nowościami. Czy istnieje zatem jakaś uniwersalna rada lub pomocna wskazówka dotycząca tego, od czego zacząć?

 

Postaw na intuicyjny program, który nie przytłoczy Cię ilością różnych funkcji. Na początek wystarczy, że opanujesz podstawy obróbki zdjęć. Jeśli po zainstalowaniu programu nie za bardzo wiesz, jak z niego korzystać, znaczy to, że jest on zbyt skomplikowany. Spróbuj obróbki w kilku różnych i zdecyduj, który z nich najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

 

Dopiero wtedy będziesz w stanie określić, co jest dla Ciebie najważniejsze i do jakiego efektu dążysz. Nie zrażaj się! Porównuj, jak wyglądają Twoje zdjęcia przed retuszem i po nim. Efekt może Cię naprawdę zaskoczyć.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *