Czas letnich festiwali. Jak zrobić ostre zdjęcia na koncercie? 

6 lip 2022

Czas letnich festiwali. Jak zrobić ostre zdjęcia na koncercie?

Lato nierozerwalnie wiąże się z koncertami plenerowymi. Wieczorne występy ulubionej kapeli, kilkudniowe festiwale z wydarzeniami na różnych scenach. To również okazja do spotkania idoli – aż się prosi o to, żeby zrobić wtedy pamiątkowe zdjęcia. Zanim chwycisz za aparat, przeczytaj kilka porad, które sprawią, że Twoje ujęcia będą udane.

 

 

Idol na scenie, pamiątka na zdjęciach

Atmosfera na koncertach jest wspaniała, ale warunki do zrobienia dobrych zdjęć okazują się trochę trudne. Ruch na scenie, mocne światła, tłum ludzi dookoła. W takich okolicznościach może być ciężko. Nie przejmuj się jednak, jeśli do tej pory próby robienia zdjęć na koncercie nie były zbyt udane.

 

Pierwsze, co warto zrobić, to przyjąć odpowiednią pozycję. Nie zawsze udaje się dostać pod samą scenę. Nie musisz rozpychać się łokciami. Ujęcia z oddali także mogą być ciekawe. Gdy już się ustawisz, zobacz, co dzieje się dookoła. Co masz przed sobą na pierwszym oraz na dalszym planie. Jeśli przed Tobą jest tłum ludzi, wykorzystaj to. Uchwycenie lasu podniesionych rąk lub momentu, gdy wszyscy są wzruszeni to dodatkowy plus dla koncertowych kadrów.

 

Nie staraj się na siłę zrobić z oddali zdjęcia swojego idola. Podejdź do tego w ten sposób, że tworzysz bardziej fotograficzny reportaż niż portrety. Może masz przed sobą telebim. Wykorzystaj go i nadaj zdjęciom podwójną perspektywę. Gwiazda na zbliżeniu widoczna na ekranie oraz jej niewielka postać na scenie mogą dać wspólnie ciekawy kontrast.

 

Jak uchwycić atmosferę koncertu na zdjęciach?

Fani przemierzają nieraz setki kilometrów, żeby uczestniczyć w koncercie. Robią to nie tylko po to, aby posłuchać ulubionego wykonawcy. Przecież do ulubionych kawałków mogą sięgnąć zawsze poprzez włączenie płyty. Robią to też dla wspólnego przeżycia dzielonego z grupą ludzi.

 

To właśnie atmosfera czyni muzykę na żywo wyjątkowym przeżyciem. Profesjonalna fotografia koncertowa wyróżnia się tym, że oprócz ujęć muzyków na scenie pokazuje również to, jak dobrze bawi się rozentuzjazmowany tłum.

 

Postaraj się zatem zamienić w uważnego obserwatora i uchwyć najlepsze festiwalowe momenty. Zwróć uwagę, jak ludzie reagują na poszczególne kawałki. Może ktoś spontanicznie zaczyna śpiewać? Tłum wyciąga telefony komórkowe i wykorzystuje je do oświetlenia mroku? Każda z tych okazji jest idealna do tego, aby zrobić niezapomniane zdjęcia na koncercie.

 

Jak poradzić sobie z ustawieniami aparatu, gdy jest ciemno?

To, co sprawia dużą trudność, to panujące podczas występów na żywo warunki. Gdy robi się ciemno, atmosfera na koncercie staje się wyjątkowa, ale automatycznie trudniej jest zrobić ostre zdjęcie. W takich okolicznościach postaw na tryb manualny. Automatyczne ustawienia aparatu raczej nie dostosują się do mroku i ostrego, scenicznego światła.

 

Przede wszystkim zwiększ wartość ISO. Pozwoli Ci to na zrobienie ostrego zdjęcia bez konieczności ustawiania sprzętu na statywie. W tłumie mogłoby to być trudne do zrobienia. Odpowiednia czułość matrycy rozjaśni Twoje ujęcia. Wybierz też właściwy obiektyw. Powinien on być wystarczająco jasny. Najlepszy wybór to 50 mm F 1.8. Sprawdzi się też 35 lub 24 mm F 2.8.

 

Nie masz specjalnego sprzętu, a zdjęcia chcesz zrobić telefonem? W ten sposób też możesz pobawić się w koncertowego fotografa. Nie korzystaj z funkcji lampy błyskowej. Wykorzystaj za to maksymalnie światło sceniczne.

 

Nie zawsze będzie bardzo ciemno, więc miej aparat przygotowany na chwilę, gdy rozbłysną reflektory. Zwróć też uwagę na barwę oświetlenia. Najlepsze zdjęcia wyjdą, gdy będzie ono białe lub niebieskie. Unikaj za to żółtego i czerwonego.

 

Wykorzystaj możliwość robienia seryjnych ujęć. Zawsze zwiększysz prawdopodobieństwo, że jedno z nich będzie perfekcyjne. Ciekawym kadrem będzie też uchwycenie chwili, gdy ktoś inny nagrywa telefonem wydarzenie. Nie chodzi o to, żeby zaglądać innym w ekrany, a bardziej wykorzystać moment na złapanie nietypowej perspektywy.

Legalne koncertowe pstrykanie

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Czasami podczas imprezy organizator wyraźnie prosi, żeby w jej trakcie nie robić zdjęć. Uszanuj to. Konsekwencje niezastosowania się do nakazu bywają bardzo przykre i mogą skończyć się nawet zabraniem urządzenia, z którego robiłeś zdjęcia.

 

Na szczęście takie obwarowania dotyczą zazwyczaj koncertów w klubach i salach. Na świeżym powietrzu podczas letnich festiwali panuje większa dowolność. Ruszaj zatem na występ ulubionego wykonawcy lub zespołu i zrób perfekcyjne zdjęcia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *